Běh pro Domov Pod Kavčí Skálou letos jinak

13. 09. 2020

Půlka měsíce září přinesla jednu z nejvýraznějších událostí v Domově. Čtvrtý ročník dobročinného běžeckého závodu Běh pro Domov Pod Kavčí Skálou byl letos připraven na 13.9. Avšak hlavní veřejný závod byli organizátoři nuceni s ohledem na epidemiologickou situaci a ochranu zdraví obyvatel Domova zrušit. O tom jsme Vás informovali v jednom z předchozích příspěvků.

Zachovali jsme pouze nezávodní klání místních seniorů ve čtyřech kategoriích „účastníci s vozíčky, s rolátory, s chodítky a chodci“. Seniorům sice chyběla masivní podpora a atmosféra fandících běžců, ale uvědomovali si, že je to pro ochranu jejich zdraví správné rozhodnutí. I tak si to užili.

 

Dobrovolníci z řad zaměstnanců Domova uspořádali po seniorském minizávodě zahradní slavnost  a pozvali i rodinné příslušníky a hosty obyvatel. Byla to taková malá náplast za chybějící podporu veřejnosti. Při zahradní slavnosti proběhlo i oficiální vyhlášení výsledků, kterých naši senioři v jednotlivých kategoriích dosáhli.

Na trati seniorům zafandili alespoň zaměstnanci, sousedé z balkónů protějšího domu a děti z mateřské školky Čtyřlístek, které přivedla jejich paní učitelka navzdory tomu, že byl víkend. To udělalo našim seniorům velkou radost. Můžeme říci, že vřelost a nastavení mezigenerační spolupráce mezi naším zařízením a mateřskou školkou Čtyřlítek považujeme za jednu z klíčových součástí aktivizace našich klientů.

Snažení našich seniorů podpořilo i vědomí, že jejich klání organizátoři běhu natáčí a zveřejní na stránkách závodu. Bylo tudíž jasné, že je „jejich běžci“ uvidí. Stránky běhu totiž žijí velmi čilým životem.

Organizátoři se rozhodli letos pro jinou formu pořádání veřejného běhu. Místo jedno dne, který zrušili, uspořádali za pomoci moderních technologií virtuální závod, který probíhá po dobu celého měsíce září. Využívají síly sociálních sítí a prostřednictvím facebookové skupiny Měsíc Běhu pro Domov Pod Kavčí Skálou - virtuální závod propojují účastnící se běžce a seniory z Domova. Bezprostřední kontakt sice chybí, ale srdečné vzkazy, které běžci našim seniorům na stránky píší, a které seniorům v domově čteme, nesou spoustu radosti. S o to větším nadšením obyvatelé Domova vyrábí pro účastníky běhu ceny za umístění v závodě. Tento měsíc se nese ve znamení zavařování ovoce, marmelád.

Každý týden v měsíci září se potkáváme nad facebookem a pouštíme si vzkazy, které našim obyvatelům, lidé zanechávají na stránkách. Další setkání nás čeká v pátek 18.9. a 25.9. dopoledne.

Velmi emotivní byly ireakce na uveřejněná videa ze závodního klání seniorů. Lidé jsou nadšení z toho, že do toho naši obyvatelé jdou, obdivují jejich nasazení a vůli. A našim obyvatelům dělá ten obdiv a zájem velmi dobře na duši.

Stejně tak dobře jim udělala výše zmíněná zahradní slavnost, při které jsme si navíc velmi pochutnali. Rozpálili jsme gril, narazili soudek, pozvali harmonikáře a svépomocí přichystali medaile, diplomy a dárky za účast. Večer před slavností někteří zaměstnanci doma napekli bábovky, koláče, štrůdly a stejně tak v sobotu obyvatelé Domova za pomoci jejich paní aktivizační pekli dobroty v Domově. Je skvělé, že se chtěli na přípravě zahradní slavnosti alespoň trochu podílet.

Dopadlo to na výbornou, počasí, atmosféra, radost, přítomnost rodin, pohoda a bohaté občerstvení, ještě i k snídani si obyvatelé mohli přilepšit. Na takovou krásnou neděli budeme všichni rádi vzpomínat, jak my zaměstnanci, tak i klienti. Popravdě…během Domov žije dodnes.

Všichni už se těšíme na pátý ročník, který snad bude probíhat v normálním duchu a který plánujeme na 12.9.2021.