Putování za duchy, strašidly a strašidláky

02. 11. 2022
2.11.:
Památka zesnulých u nás v Čechách, konec října Helloween v Americe a západním světě,  Dia de Muertos v Mexiku. Téma pro dnešní den. Žijeme dnes více než kdy jindy v multikulturním světě, tak jsme si na dnešní večerní slávu vypůjčili symboly ze všech uvedených kultur. Svíčky jako symbol vzpomínek na zesnulé, dýně jako znak ochrany domovů odhánějící zlé duchy a masky duchů, kostlivců i nemrtvých jako symbol možného setkání s bytostmi z druhého břehu.
Dnešní večer byl nejen o zábavě, byl vlastně oslavou sdílení a života a radostnou vzpomínkou na ty, kteří už tu s námi nejsou. Společně s paní učitelkou Janou Michaličkovou a jejími kolegyněmi z MŠ Čtyřlístek jsme upořádali krásný den a večer, který opět propojil obě generace - generace našich babiček a dědečků s dětmi školkového věku s rodiči a sourozenci.

Jak to vlastně všechno probíhalo?
V předchozích dnech naši klienti společně loupali a krájeli kvantum jablíček a vařili z nich voňavá jablečná povidla, která hned potom odcestovala do mateřské školky. Ráno zadělaly paní učitelky ve školce hóóódně kynutého těsta na koláčky a společně se šikovnými prstíky dětí ze třídy Zajíčků připravily kartány plné lahodných koláčků s jablečnými povidly a ty pak dopravily zase k nám do Domova.

Dopoledne se u nás v Domově také šturmovalo a ženy nadšeně vařily doslova "kýble" tradiční dýňové polévky na večer. Unavené byly, to ano, docela si zamakaly, ale byly šťastné, že to zvládly. Povedla se jim luxusní dýňovka, na které si pak mohli všichni, kdo na naši akci přišli, pochutnat. A věřte, že ta polévka byla tak dobrá, že si nejen děti, ale i pak dospělí chodili pro pořádný nášup. Povedla se. Měli jsme nachystáno.

A pak přišla půl šestá večer a děti a lidé se začali scházet. Bylo to "velké". :-D
Děti z mateřinky ze třídy Zajíčků nám přišly zatancovat svůj strašidelný tanec a předvedly nám krásný rej v maskách. Přidaly se i děti ze sousedství. Celé prostranství před domovem hlídaly veselé dýně a množství svíčiček jim u stromu přátelství, který byl také ozdoben ochrannými symboly dýně, svítilo na cestu.

Příchozí děti v maskách plnily s radostí zadané úkoly, jejichž vyvrcholením byl běh mezi jednotlivými stanovišti, které hlídala paní Ducháčková, paní Kostlivá a pan Dýňák. Běh od strašidla ke strašidlu probíhal za příjemného fandění našich klientů, kteří se na slavnost duchů příšli také podívat a přišli si ochutnat koláčky, které děti přinesly. V cíli všichni účastníci putování mezi duchy, strašidly a strašidláky dostali na krk krásnou oranžovou dýňovou medaili.
Účast byla nad očekávání veliká a špalír na polévku, kterou jsme při akci rozdávali, se nám zdál nekonečně dlouhý. A víte, kdo polévku rozléval? No přece Pan Dýňák...je přeci taaaaaaak hodný, že každému dal ze sebe kousek :-)
Po polévce se rozdaly napečené koláče, lidé ještě chvíli pobyli a podiskutovali. Někteří si přinesli dokonce lampiony, které příjemně osvětlovaly potemnělou cestu. Děti se obejmuly se "svými" babičkami a s dědečky z mezigeneračních setkávání. 
Ano ano, pod dozorem duchů, strašidel a strašidláků nám bylo společně moc hezky.