Vernisáž výstavy "Vzpomínky na tenkrát"

07. 10. 2022
V pátek dopoledne se vstupní hala Domova oblékla do slavnostního hávu a otevřela se nejen klientům a rodinným příslušníkům, ale i veřejnosti.

Zaměstnanci domova totiž uspořádali výstavu s trefným názvem VZPOMÍNKY NA TENKRÁT. Společné prostory domova se proměnily na výstavní plochu a na dobu 7.10.-7.11.2022 poskytly prostor vzpomínkám našich obyvatel. Najdete zde tematicky shromážděné předměty běžného života z doby před 50 lety a více.

Můžete se u nás podívat, jaké měli tenkrát doklady, co si nosili do školy, jak vypadal výuční list, jak vypadaly tehdejší časopisy, v čem trávili letní dovolenou, jaké rukavičky nosili do tanečních, v čem vařili a pekli atd.
 
Myšlenka navazuje na aktivity související s reminiscenční terapií, kterou v Domově provozujeme. Nejcennější momenty při naší práci jsou ty, které vedou k lepšímu poznání našich klientů a jejich přání. Ty momenty, kdy jsme schopni pochopit jejich osobnosti, životní cestu a prožívání. Při rozhovoru s nimi se občas necháváme odnést do jejich vzpomínek. Vzpomínají rádi. Někdy na fotografiích ukazují, jak se oblékali, co nosili do školy, jak to bylo vybavené doma v kuchyni, jak vypadaly doklady či kde trávili dovolenou. A v těchto chvílích je na nich patrné, že je pohled na staré věci i fotografie hladí po duši a vrací je do doby, kdy byli plní životní síly. A tak jsme dostali nápad a uspořádali tuto výstavu, která zaujme nejen je, ale bezesporu i mladší generace. Ty starší hladíme po duši a umožňujeme jim lépe vzpomínat. Těm mladším přineseme poznání života jejich rodičů či prarodičů tak, že si na něj mohou „sáhnout“.

V pátek dopoledne jsme formou komorní vernisáže tuto výstavu otevřeli, pohoštění na vernisáž jsme připravili vlastními silami, sladké pečivo si obyvatelky napekly zcela samy. A těšily se myšlenkou, že mohou na slavnostní zahájení takto přispět. Pochutnali jsme si, společně zavzpomínali a pak nás navštívila paní učitelka Jana Michaličková se svou třídou Zajíčků a přinesla nám kytičkové pozdravy. My jsme na oplátku dětem na staré promítačce pustili Červenou Karkulku a ukázali jim, jak se to dělalo "tenkrát". Bylo nám společně moc hezky.